Другог дана Просефеста, 19. априла, у Културном центру Новог Сада одржано је књижевно вече на којем су говорили аргентинска књижевница Луиса Валенсуела и хрватски писац Драго Кекановић. Вече је пропраћено разговором са писцима и питањима која су постављали ученици двеју новосадских гимназија, „Светозар Марковић“ и „Исидора Секулић“.

    Луису Валенсуелу је пре свега представила преводилац Ана Марковић, која је говорила о тематици и начину писања књижевнице, називајући је једном од највећих имена латиноамеричке књижевности: „Она обједињује две теме, које су кључне за разумевање њених романа и њеног целокупног стваралаштва, а то су последња војна диктатура у Аргентини и фалoгоцентрична књижевна традиција против које ауторка диже глас.“

Фото: Бранислав Лучић

     Публика је имала част да слуша ауторку како чита једну од својих приповедака под називом „Кључ“ из књиге ,,Симетрије“, у којој првенствено говори о потрази за женским гласом и идентитетом.

    Гимназијалци су књижевници постављали питања на основу двеју њених књига – ,,Симетрије“ и ,,Роман ноар с Аргентинцима“, која су ауторку, како је сама навела, подстакла на размишљање. На питање ученика какав би био њен књижевни манифест, Луиса је одговорила: „Ја се у свом манифесту бавим политичком књижевношћу. Не бавим се онима који имају политичку моћ, који покрећу марионете, али ни онима којима се управља, бавим се оним што их спаја.“

 Фото: Бранислав Лучић

    Други део књижевне вечери био је посвећен писцу Драгу Кекановићу, кога је представио књижевник Марко Недић рекавши да је Кекановић ушао у књижевност заједно са групом хрватских Борхесоваца. „Он је самосвојан писац, он је писац који сваку страницу исписује својим реченицама и реченицама које живе, које пулсирају у његовој прози без обзира на теме, независно од тема.“

    Драго је из своје збирке „Изабране приче“ публици прочитао две приче, док су му гимназијалци постављали питања на тему његове последње књиге ,,Вепрово срце“. Оно што је занимало једну од ученица јесте зашто је у књизи рат потиснут иако се догађа упоредо са основном радњом књиге, где Кекановић објашњава: „Када један рат прође онда је лако бити паметан, а још је лакше упецати се у све замке неког времена и накнадно тумачити шта би било кад би било.“

Фото: Бранислав Лучић

Фото: Бранислав Лучић

    Наредног дана Просефеста, 20. априла, гости ће имати прилику да присуствују књижевној вечери током које ће говорити два писца, Мирко Демић у 19 часова и Слободан Шнајдер из Хрватске у 20.30 часова у Културном центру Новог Сада. У програму ће учествовати ученици гимназија ,,Јован Јовановић Змај“ и „Исидора Секулић“.

Сандра Максимовић, Ана Суботић