Свечано отварање овогодишњег Просефестa одржано је 16. децембра, путем званичног Јутјуб канала Културног центра Новог Сада, где су сви заинтересовани могли да прате и уручење Међународне књижевне награде „Милован Видаковић“, која је ове године припала књижевнику Јовици Аћину. Осим књижевног, могли смо да пратимо и музички програм, у извођењу музичара Васила Хаџиманова.
На самом почетку отварања уводну реч имала је ПР фестивала Драгана Бошковић Томић, која је представила фестивал и писце који ће уприличити овај, 14. по реду Просефест, позивајући све заинтересоване да се прикључе и прате програм путем Јутјуб канала.
Директор Културног центра Новог Сада Бојан Панаотовић отворио је фестивал и навео да је Просефест манифестација која служи на част граду Новом Саду, Војводини и држави Србији већ више од једне деценије, те да заслужује сваку подршку, поштовање и похвалу, био онлајн или уживо.
Поздравну реч упутила је и Мирјана Гардиновачки, члан Организационог одбора Просефеста, која се овим путем захвалила свима који су допринели фестивалу и навела да жива реч не познаје баријере, па макар се оне звале малим екранима.
Прошлогодишњи учесник и добитник награде Виктор Јерофејев обратио се публици и свим учесницима путем писма, где је поделио своје прошлогодишње искуство и навео: „Захвалан сам свима онима који су ме наградили, који су ми честитали, купили књиге и поставили питања.”
Након музичког програма обратио се председник Организационог одбора Просефеста Недељко Мамула, који је уручио овогодишњу награду „Милован Видаковић” добитнику Јовици Аћину, уз речи: „Заиста ми је велика част и задовољство и од срца ти предајем ову награду.”
Фото: Милица Стојанац
Јовица Аћин је у свом обраћању навео да ова награда није мала, већ велика међународна награда, судећи према писцима којима је додељена, а која је њему сада посебно драга.
„Много шта је у човековом животу пролазно, па и у овом мом, али оно до чега сам увек држао од самих почетака јесте било моје писање, пре свега есеји, приче и сада романи“, рекао је Аћин, додајући да је књижевност уметност језичког изражавања света и човековог самоизражавања, и да је то оно што је одржава у животу, иначе би давно ишчезнула.
Разговор који је уследио са Јовицом Аћином водили су ученици Гимназије „Јован Јовановић Змај“, а представио га је песник Марјан Чакаревић.
Чакаревић је, говорећи о Аћиновим делима и начину писања, истакао да је у његовом писању најузбудљивији начин на који се он користи слободом.
„Стално левитирајући између реалистичког и фантастичког, Аћин се у причама и романима служи жанровским облицима детективског романа, трилера, еротске књижевности или хорора, али једнако тако и обрасцима парабола, поучних зен-прича или драмолета”, додајући да Аћин у најобичнијој свакодневици проналази сваковрсне пукотине, тајне пролазе и путоказе који га доводе до најчудеснијих појава фантастичних бића и до невероватних сусрета.
Током разговора са гимназијалцима сам писац је навео да су још од памтивека приче врло важна ствар.
„Не само да нас развесељавају, оне нас и уче битним стварима, животним вредностима, како да опстанемо, како да се носимо са болом, да се истински радујемо. То је све оно што нам прича даје и дан-данас”, истакао је Аћин и додао да су нас учили приче да бисмо обогатили сопствени живот, јер без њих он постаје сиромашнији.
Сутрашњи део програма можете да пратите на званичном Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада, а представиће нам се писци Карил Филипс, Румена Бужаровска и Дарко Цвијетић.
Сандра Максимовић и Ана Суботић